Najnovšie články

Ako sa starať o bavlnené oblečenie, aby vyzeralo ako nové čo najdlhšie?

Bavlna je v súčasnosti jedným z najobľúbenejších materiálov, pretože je ľahko udržiavateľná a pohodlná na nosenie. Oblečenie z bavlny sa veľmi jednoducho čistí – najčastejšie v práčke. Ak však chcete, aby sa takéto oblečenie neznehodnocovalo príliš rýchlo, nemali by ste prať vo vode teplejšej ako 30 stupňov. Výnimkou je pranie na 60 stupňoch kvôli zničeniu baktérií. Uteráky a posteľné prádlo sa odporúča prať na 40 stupňoch Celzia. Pokiaľ pred praním prádlo roztriedite podľa farby (ideálne aj podľa zloženia), bude Vás to stáť iba chvíľu času, avšak výrazne to predĺži životnosť jednotlivých kúskov, pretože farby zostanú krásne žiarivé.

Používate vhodné pracie prostriedky? Na výber dnes máme zo širokej ponuky: pracie prášky, gély na pranie, kapsule. Každému vyhovuje niečo iné, biele prádlo sa však najkrajšie vyperie s kvalitným pracím prachom. Ak navyše použijete ocot namiesto avivážu, oblečenie bude aj nádherne voňať a žiariť belobou 😊 Aviváž vo všeobecnosti poškodzuje prádlo, takže s ním opatrne, niekedy je menej viac. Taktiež je rozumné vyhnúť sa sušičke, ktorá Vaše oblečenie môže zraziť, zničiť jeho vlákna alebo patenty. Čo sa týka žehlenia, tiež by ste to nemali preháňať. Hoci je bavlna háklivá na pokrčenie, nemala by sa často žehliť. Život si viete uľahčiť kvalitným presušením oblečenia na vzduchu a jeho následným poskladaním. Funguje to aj s vešaním košieľ na vešiaky. Keď ich potom vyberiete zo skrine, nebudú takmer vôbec pokrčené! Ak predsa len musí byť bavlnené oblečenie ožehlené, obráťte ho pred žehlením naruby. To predĺži životnosť aj prípadnej potlače na prednej/zadnej strane.

Veľa o starostlivosti nám môže napovedať aj štítok s inštrukciami k praniu jednotlivých kúskov oblečenia. Viete však, čo jednotlivé symboly znamenajú? Tu je krátky prehľad s vysvetlivkami symbolov, ktoré sa na štítkoch objavujú:


Existuje 5 základných symbolov na údržbu oblečenia:
– vanička s vodou symbolizuje pranie,
– štvorec je znakom sušenia,
– silueta žehličky symbolizuje žehlenie,
– trojuholník značí bielenie,
– krúžok značí profesionálne/chemické čistenie.

Samostatnou a tiež veľmi podstatnou témou je Starostlivosť o obuv. Venujeme jej preto samostatný článok, kde si preberieme ako sa správne starať o obuv a tiež tipy ako si zjednodušiť život pri samotnom čistení a neprísť pritom o svoje obľúbené topánky, prípadne kedy je vhodný čas na reklamáciu poškodenej obuvi tak, aby ste sa dostali k pozitívnemu riešeniu.

Back to list

Pridaj komentár